Od kilku lat systematycznie wzrasta popularność hodowli Alpak w Polsce. Ten południowoamerykański ssak z rodziny wielbłądowatych podbija nasze serca łagodnym spojrzeniem i sympatycznym usposobieniem. Hodowla tych uroczych zwierząt może stać się także dodatkowym źródłem dochodu w Twoim gospodarstwie.
Jeśli szukasz informacji na temat hodowli alpak, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Hodowla alpak – jak wygląda w praktyce?
Wokół hodowli tych południowoamerykańskich ssaków narosło w Polsce wiele mitów. W rzeczywistości hodowla alpak nie jest zbyt trudna. Dodatkowo z powodu deficytu na rynku europejskim, jest coraz bardziej opłacalna. Jednakże każdy, kto myśli o rozpoczęciu takiej hodowli, powinien się do niej dobrze przygotować i poznać wymagania tych uroczych zwierząt. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to istota stadna, która nie może żyć w pojedynkę.
W codziennej hodowli bardzo ważna jest odpowiednia suplementacja oraz zachowanie prawidłowej diety. Alpaki bywają szczególnie wrażliwe na niektóre choroby, dlatego należy zapewnić im odpowiednią opiekę. Jednym z mitów jest przekonanie, że zwierzęta te nie chorują. Planując założenie hodowli, pamiętaj o tym, że wymagają one bacznego obserwowania oraz regularnych wizyt weterynaryjnych, szczepień i odrobaczania. W codziennej pielęgnacji ważne jest także kontrolowanie ich wagi oraz obcinanie zębów i paznokci. Są one także szczególnie narażone na gruźlicę, dolegliwości żołądkowe oraz pasożyty.
Alpaki w Polsce – fakty i mity
Alpaki w Polsce pojawiły się na początku XXI wieku i natychmiast odnalazły się w naszym kraju. Te sympatyczne zwierzęta słyną przecież ze swoich zdolności adaptacyjnych na całym świecie. Łatwo dostosowują się do życia w nowych warunkach. Rola hodowcy polega między innymi na zapewnieniu im odpowiednich warunków, najlepiej jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Trudnym okresem dla alpak jest upalne polskie lato. W naturalnym środowisku występują w rejonach, gdzie temperatura wynosi od -20 do 20 stopni Celsjusza. Dlatego niezmiernie ważne jest zapewnienie im cienia w miesiącach letnich.
Alpaki – ciekawostki
Alpaki to przede wszystkim niezmiernie inteligentne i szybko uczące się zwierzęta, które doskonale nadają się w zooterapii. Alpakoterapia to wyjątkowa metoda wspierania rehabilitacji osób niepełnosprawnych ruchowo i umysłowo. Te zwierzęta o łagodnym usposobieniu uwielbiają ludzi i towarzystwo, dzięki czemu stają się doskonałymi towarzyszami osób chorych i starszych. Podstawą takiej terapii jest bezpośredni kontakt i dotyk, dzięki którym pacjenci odprężają się i chętniej ćwiczą.
Runo alpak było cenione już 6000 lat temu przez peruwiańskich Inków. Podobno ceniono je nawet bardziej od złota! Ich włókno jest przeznaczone do produkcji odzieży, koców oraz tradycyjnych poncz. Strzyżenie odbywa się najczęściej dwa razy do roku. Alpaki to przy tym długowieczne zwierzęta, które mogą żyć nawet do 25 lat. W tym miejscu trzeba wspomnieć także o słynnym pluciu lam i alpak. Jest to sposób wyrażania lęku i poczucia zagrożenia. Niekiedy oznacza także chęć zamanifestowania dominacji.