Każdy opiekun powinien zapewnić swojemu zwierzęciu to, co najlepsze. Dlatego mając kota trzeba pomyśleć nie tylko o zakupie zabawek, drapaków, ale też dobrego jedzenia. Jak więc zbilansować dietę zwierzaka, jeżeli jest kotem wychodzącym?
Przede wszystkim kastracja i sterylizacja
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że bezdomność zwierząt jest za duża i zawsze tak będzie dopóty dopóki każde zwierzę nie będzie mieć opiekuna. Jednocześnie każdy opiekun kota wychodzącego powinien zdecydować się na sterylizację bądź kastrację. Gdy zwierzak jest wychodzący nie jesteście w stanie go przypilnować. Oczywiście możecie pomyśleć, że zatrzymacie w domu kotkę z rujką czy kocurka, któremu będzie buzował testosteron, ale nie jest to takie łatwe. Cóż, nie od dziś wiadomo, że psy są posłuszniejsze, a koty pewnie zrobią wszystko, by wyjść, a to oznacza godziny miauczenia, obsikiwania mebli, a pozbycie się kociej uryny jest trudne. Dlatego też w ramach walki z bezdomnością, dla swojego zdrowia psychicznego oraz dobra kota należy go wysterylizować.
Zbilansowana dieta to podstawa
Oczywiście czas najwyższy już przejść do samej diety kota. Jeżeli zwierzak jest wychodzący, to potrzebuje więcej kalorii i wbrew pozorom wcale nie będzie tyć. Karma powinna być wysokobiałkowa i tutaj doskonale sprawdzi się karma Wiejska Zagroda dla kota . Musicie też wiedzieć, że posmakuje ona nawet najbardziej wybrednym zwierzakom. Z tyłu znajduje się tabelka jak ją dawkować. Ale sucha karma to jedno, a mokra to już zupełnie coś innego. Otóż sucha karma powinna być traktowana jako przekąską dla kota, natomiast bazą powinna być karma mokra. W ten sposób nie tylko zapewniacie zwierzęciu to co najlepsze, ale i zapobiegacie chorobom nerek, na które zwierzaki będące tylko na suchej karmie są narażone. Stosując mokrą i suchą karmę nie musicie już dodawać żadnych polepszaczy smaków, ani też dodatku gotowanego mięsa, bo taka dieta jest idealnie zbilansowana.
Kot lubi wybór
Kot lubi wybór i rzeczywiście trzeba ten wybór mu zapewnić. A więc nie należy go karmić codziennie tym samym smakiem karmy, lecz lepiej postawić na różnorodność. Dlatego producent karmy Wiejska Zagroda idzie na przeciw oczekiwaniu opiekunów i oczywiście ich ukochanych kotkom oferuje szeroki wybór. Można wybrać choćby mokrą karmę z kurczakiem i kaczką czy też indykiem, a nawet jagnięciną. Przypominamy, że najważniejszym elementem karmy jest mięso, dlatego warto wybierać produkty bez dodatku zbóż. Dzięki temu kot będzie dobrze przyswajał jedzenie, a to przełoży się na zdrowie, dobre samopoczucie i piękną sierść.
A co z tym mlekiem?
Wiele ludzi nadal wierzy w mit, że koty muszą pić mleko. Jest to tak zgodne z prawdą, jak to, że koty muszą jeść myszy. Oczywiście są to mity, dlatego pamiętajcie, aby mleka w żadnym przypadku nie podawać swoim pupilom. Nie oznacza to wcale, że zwierzaki chętnie go nie wypiją, bo wręcz przeciwnie. Jednak mleko jest dla nich szkodliwe i może powodować problemy trawienne i biegunki, a także gorszą przyswajalność składników odżywczych. Kot powinien mieć dostęp do świeżej wody.
A co z mięsem surowym dla kota?
Zasadniczo można podawać surowe mięso kotom, jednak musi ono być najwyższej jakości. Ale skoro macie dostęp do tak dobrych i zbilansowanych karm, to zdecydowanie lepiej wybierać jedzenie pełnowartościowe, które dedykowane jest Waszym pupilom. Najlepiej też utrzymać jeden styl żywienia, a więc podawać tylko mokrą i suchą karmę i nie mieszać jej z surowym czy gotowanym mięsem. Jeżeli chcecie dać zwierzakowi jakiś smakołyk, to polecamy kupić smaczki z suszonego mięsa. Albo możecie też wysuszyć mięso samodzielnie. Wystarczy tylko ustawić piekarnik na około 60-70 stopni i suszyć je przez około 6 godzin. Taka temperatura oraz czas gwarantują, że mięso się ususzy, a nie upiecze. Polecamy suszenie cielęciny, piersi z kaczki czy indyka. Możecie jeszcze podawać kabanosy dla kotów, ale czytajcie skład, który rzecz jasna musi być oparty na mięsie.
Kot jest mięsożercą i to właśnie mięso powinno być składnikiem głównym jego diety. Nie zapominajcie, że nawet kot wychodzący potrzebuje zabawy z opiekunem i jego towarzystwa, by wzmocnić więzi.